Jakie torebki dobrać na rozmowę o pracę?

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Wrzesień i październik to nie tylko szkoła i studia. Studenci opuszczają uczelnie, wracają do rodzinnych miast, i przypomina się znane skądinąd hasło – „żegnaj szkoło, witaj bezrobocie.” W ogóle zmiana pór roku jakoś wpływa na człowieka – przestają nas rozleniwiać upały, jakoś bardziej chce nam się pracować., idziemy kursy i zdobywamy nowe kwalifikacje. Zatem we wrześniu (a właściwie pod koniec sierpnia 😉 możemy też pomówić o stroju na rozmowę o pracę. Jak się przygotować, jakie nosić torebki, spodnie, inne dodatki?

Nie będziemy tutaj mówić, jak dokładnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej; to zależy już od twojego zawodu i pewności siebie. Najważniejsze na rozmowie jest przedstawienie się jako profesjonalistki i dotyczy też to odzieży. Oczywiście, nie oznacza to, że automatycznie dostaniemy pracę – ale nie tylko robimy wtedy dobre wrażenie, ale i samej możemy mentalnie wczuć się w rolę profesjonalistki.

torebkiSpodnie

Wiele osób odradza ubieranie spodni na rozmowę, ale przyznam się, że nigdy nie spotkałam pracodawcy, który zwróciłby mi na to uwagę. Ja osobiście lubię nosić eleganckie spodnie, sięgające nieco powyżej wysokości obcasa. Spodnie nie powinny być zbyt luźne czy miękkie, bo wtedy robią znacznie mniej profesjonalne wrażenie. Nie wybieraj dużych spodni z kieszeniami, od tego masz torebki – wygodne i praktyczne.

Spódnice

Jeśli zdecydujemy się na spódnicę, powinna sięgać nam nieco do kolan. Elegancka spódnica to ołówkowa, prosta lub trapezowa tzw. w literę “A” – unikaj falbanek i koronek, chcesz być profesjonalistką, nie dzieciakiem. Kolor to już kwestia osobistej mody i twojego wyglądu, powinien być stonowany, najlepiej jak granatowy, czarny czy grafitowy – ale znam kobiety, które z powodzeniem ubierały się w pastelowe garsonki nosząc białe torebki. Choć gdy to piszę jest jeszcze ciepło, na rozmowę koniecznie trzeba włożyć rajstopy – zwyczajnie nie wypada brać udział w spotkaniu biznesowym z gołymi nogami!

Bluzka i koszulka

T-shirty i tym podobne topy warto zostawić w domu – no, chyba że zależy nam na pracy w dziale kreatywnym typu dziennikarka czy graficzka, w takiej branży warto przedstawić się jako kumpela, zwykła dziewczyna, bo nasze osiągnięcia znaczą wtedy znacznie więcej i łatwo je zaprezentować. Nie ubieraj się jednak zbytnio fantazyjnie – powinna tu zadziałać twoja osobowość, nie dziwaczne ciuchy! Torebki możesz zastąpić plecakiem czy teczką. Na bardziej formalnym spotkaniu wypada jednak nałożyć zapinaną na guziki koszulę – lub bluzkę. Latem można sobie jednak pozwolić na krótkie rękawy, nawet na formalnym spotkaniu, nikt nie będzie miał nam tego za złe.

Żakiety

Najbezpieczniej jest zdecydować się na jeden kostium, z żakietem czy marynarką pasującą do spodni lub spódnicy – ale jeśli nie mamy takiego wyjścia, garsonka może kontrastować z dołem – np. czarne spodnie z beżową marynarką. Zależnie od pogody, warto też nałożyć elegancki płaszcz lub kurtkę – robisz wrażenie na firmie już do niej wchodząc.

Torebki i dodatki

Torebka to podstawowy dodatek dla każdej kobiety, pomoże ci w stylizacji na lato. Może być luźna i bardzo elegancka albo skórzana na wysoki połysk – pamiętaj by była dopasowana do odzieży. Buty nie powinny być lakierkami, muszą koniecznie zakrywać palce, najlepiej sprawdzają się czarne lub ciemne czółenka na koturnie czy wysokim obcasie. Unikaj bardzo wysokich szpilek. Podobnie, nie należy brylować biżuterią, powinna być skromna i pozbawiona ozdób jak kryształki – kolczyki, cienka bransoletka, ewentualnie naszyjnik, wystrzegaj się broszek.

A wy, co sądzicie o przygotowywaniu się do rozmowy?