Jak oszczędzić na praniu kupując ciuchy dobrej jakości?

Pierwszym krokiem w kierunku ułatwienia prania i zmniejszenia wydatków związanych z praniem jest mądry zakup odzieży. Czyszczenie i pielęgnacja naszej odzieży zależy od rodzaju tkaniny i budowy ubrania, dlatego przedstawiamy kilka porad.

1. Przeczytaj etykiety odzieży

Etykiety identyfikujące zawartość włókien i instrukcje pielęgnacji odzieży są nakazane przez rząd w wielu krajach. Dzięki nim możesz określić zawartość włókien w tkaninie i używać międzynarodowych symboli pielęgnacji, aby pomóc Ci zachować ubrania w jak najlepszej formie. Symbole prania na metkach – koła, kwadraty, trójkąty, umywalki i żelazka – zostały opracowane w ramach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO). Aby lepiej przekazywać informacje na całym świecie, wybrano symbole, a nie słowa. Chociaż w Europie i Azji istnieją różnice, podstawowe kształty wykraczają poza granice kontynentów. Jeśli zapoznasz się ze znaczeniem tych symboli, zaoszczędzisz sobie wysiłku.

2. Unikaj ubrań, które można prać wyłącznie chemicznie

Podróże do pralni są drogie. Tak więc wybór ubrań, które można prać w domu, jest szczególnie ważny dla rodziców, nauczycielek, które pracują z dziećmi lub dla każdego, kto musi zmniejszyć koszty pielęgnacji ubrań. Od tej zasady istnieją oczywiście wyjątki. Dostosowane do indywidualnych potrzeb płaszcze, garnitury biznesowe i specjalne ubrania okolicznościowe są warte ponoszenia kosztów profesjonalnego prania. Ale na ubrania codziennego użytku, wybierz tkaniny i style, które można prać w zwykłej pralce.

3. Sprawdź konstrukcję odzieży i jej trwałość

Odzież, która będzie często noszona i prana, musi być dobrze wykonana, aby wytrzymać więcej niż jeden sezon. W przypadku podstawowych artykułów, takich jak białe koszule, spodnie khaki czy dżinsy, zapłacenie nieco więcej za wysokiej jakości odzież pozwoli zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę.
Przed zakupem sprawdź konstrukcję szwu, guziki i podszewkę wewnętrzną, aby upewnić się, że ciuch wygląda solidnie. Jeśli zobaczysz luźne nici, duże szwy i rozłażące się szwy, przedmiot nie wytrzyma wielu prób prania. Przeczytaj uważnie etykiety na temat barwienia odzieży – naturalnego lub syntetycznego. Naturalne barwniki mają tendencję do farbowania i zniszczą inne ubrania w pralce. Jeśli zobaczysz etykietę ubrania, która wydaje się odbarwiona, uważaj. Zazwyczaj oznacza to, że ubranie zafarbuje inne ciuchy.

4. Dowiedz się więcej o pielęgnacji tkanin

Oczywiście, istnieją pewne rodzaje tkanin, które wymagają mniej staranności niż inne. Naturalne tkaniny takie jak bawełna i len, najczęściej będą wymagały prasowania, aby zachować wygląd bez zmarszczek. Wybór odzieży zawierającej sztuczne włókna – nawet 5 procent – może zmniejszyć potrzebę prasowania.
Dzięki odrobinie planowania możesz ograniczyć problemy z praniem, mieć wytrzymalszą odzież i zmniejszyć zużycie energii w pralni.