Gdzie i kiedy nosić markowe ciuchy w biurze?

Wiele osób pyta mnie, czy w biurze korporacji warto nosić markowe ubrania. Znam osoby które noszą Chanele i Loubotiny, ale wahają się, czy nosić je w biurze, ponieważ są tak łatwo rozpoznawalne. Ostatecznie wiele biur składa się w większości z kobiet a wiele kobiet nie ma chęci bycia celem jakichkolwiek kąśliwych uwag.

Jest to pytanie, o którym wielokrotnie sama myślałam. O ile lubię nosić ubrania od pewnych projektantek, o tyle ostatnia rzecz, którą chcę zrobić, wydaje mi się niestosowna lub efektowna w pracy. W mojej obecnej pracy trzymam głównie czółenka od Ann Taylor przy biurku, ale noszę też Louboutiny z innymi ciuchami.

Warto rozważyć to, jak „efektowne” są designerskie ubrania i jak pasują do ogólnego wyglądu?

Moim zdaniem rozpoznawalny nadruk, charakterystyczne logo, czy szpilki Louboutin z jaskrawoczerwonymi podeszwami są dość ryzykowne, ponieważ znające się na rzeczy koleżanki mogą dostrzec, że jest to kosztowny przedmiot. Im wyższy jest związany z tym przedział cenowy (jak w przypadku Chanel), tym bardziej rzucać się będzie w oczy. Wiele osób uważa, że firma to nie wybieg. W prawdziwie konserwatywnym środowisku biznesowym unikałabym wyżej wymienionych rzeczy, chyba że jesteś na szczycie drabiny korporacyjnej.

Liczy się również to, w jaki sposób można zintegrować ubrania od projektanta z codziennym wyglądem. Czuję, że jeśli konsekwentnie będziesz wyglądać pozbierana i gustownie ubrana, to markowe ubrania, którzy dopełniają tego obrazu będzie przyciągać mniej uwagi, niż gdyby stanowiły punkty centralne twoich strojów.

W typowej hierarchii biurowej, sugeruję być bardzo ostrożną, aby nie wyglądać tak, jakbyś próbowała zdyskontować swoich przełożonych. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, które mogą być bardziej wrażliwe na takie rzeczy. Jeżeli struktura organizacyjna jest bardziej stabilna, a atmosfera bardziej swobodna, to możesz pozwolić sobie na więcej. Czy ty i twoja szefowa rozmawiacie na temat ostatnich zakupów, czy też gdzie robić zakupy? Jeśli tak, może będziesz mogła nosić wymarzone buty od Jimmiego Choo.

W końcu zawsze będą kobiety, które będą nosić cokolwiek chcą, z pewnością siebie, ponieważ nie przejmują się tym, co myślą inni. Ale na ogół tylko te, które znalazły się na szczycie, mają możliwości, by to zrobić.