Dlaczego wełniane swetry i kardigany się mechacą?

Dlaczego mój sweter tak często się mechaci? Niezależnie od tego, czy jest to sweter czy kardigan, zawsze znajdują się małe kulki z luźnych nici, włosów, brudu lub innych odpadków, które tworzą brzydki efekt na swetrze. Wełna mechaci się z trzech podstawowych powodów:

1) Ponieważ jest tak tkana.

kardigany i swetryProducenci mają dwie możliwości wyboru, jak splatać przędzę: mogą obracać ją tak, aby była ciasna lub miękka. Jeśli przędza jest sztywniejsza, nie jest podatna na mechacenie. Dlatego luźniejsza przędza jest bardziej „puchata”, delikatna, ale rozwija się z czasem. Twoje dżinsy są prawdopodobnie wykonane ze sztywnej bawełnianej przędzy, za to twój ciepły sweter damski z miękkiej przędzy. Oczywiście kardigany angorskie – mające długie, wystające nitki, które często się splatają i wypadają – są najbardziej podatne na mechacenie się.

2) Ponieważ nie dbasz o swoje swetry

Pranie ręczne i płukanie wełnianych swetrów i kardiganów w zimnej wodzie pomaga chronić włókna. Można również stosować specjalne detergenty do wełny, które pomagają zachować sprężystość włókien. Możesz również użyć specjalnej maszynki do golenia, która odetnie kulki mechacące się, ale nie powinna uszkodzić całej tkaniny.

3) Naturalne zużycie.

Wełna jest bardzo naturalnym materiałem, który żyje i pozwala oddychać. To tarcie powoduje, że struktura starej wełny jest trochę podobna do rozdwajających się końcówek włosów. Wielu klientów błędnie uważa, że mechacenie się jest wadą jakości, ale nie jest. Każda wełna w końcu ulegnie zużyciu nawet gruba, jak wełna merynosowa, kaszmir lub szetlandzka.

Jak więc pozbyć się mechacenia?

Wysokiej klasy włókna, takie jak kaszmir, muszą być często prane ręcznie. Pasterze, którzy zdobywają ten słynny materiał żyją na wysokich płaskowyżach lub w stepach Mongolii. Oznacza to, że kaszmir i wełna dobrej jakości dobrze sprawdzają się w wilgotnych warunkach. Jeśli kaszmirowe ubrania wyschną, zaczynają się kruszyć. Regularne płukanie utrzymuje materiał w dobrym stanie. To samo można powiedzieć o każdym innym rodzaju wełny.

Ponadto wełna musi oddychać. Noszenie wełnianego swetra przez wiele dni z rzędu jest nie tylko niehigieniczne, ale sweter pochłania twój pot i coraz bardziej się mechaci. Warto też ograniczyć niszczenie i unikać tarcia, na przykład nie nosić ciężkich torebek na ramieniu.